Kültürpark’ta tek ağaç kesilmeyecek

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Kültürpark Projesi'yle ilgili sosyal medya ve meslek odalarından gelen eleştirilere yanıt verdi. Projeyi katılımcı süreçle hazırladıklarını vurgulayan Kocaoğlu, Kültürpark'ta ağaç kesilmeyeceğini, yıkılacak hollerin yarısı kadar alana İEF ve kültürel etkinliklerin düzenleneceği İsmet İnönü Kültür ve Sanat Merkezi yapmak istediklerini belirtti.Kocaoğlu, "Kültürpark'ta ağaç kesilecek, ağaç azaltılacak demek, ne Ahmet Piriştina'ya ne de Aziz Kocaoğlu'na yakışır” dedi.

 

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Kültürpark Projesi ile ilgili sosyal medyada vatandaşlardan ve meslek odalarından gelen eleştirileri, İZFAŞ’ta düzenlediği basın toplantısında yanıtladı. Kültürpark Projesi’nin, İzmirdeniz ve İzmirtarih projelerinde olduğu gibi katılımcı süreçle belirlendiğini vurgulayan Başkan Kocaoğlu, meslek odaları ve sivil toplum kuruluşlarıyla toplantılar yaptıklarını, İzmirlilerin görüşlerini aldıklarını söyledi. Kocaoğlu, Türkiye'nin yetiştirdiği en önemli bilim insanlarından, şehir ve bölge plancısı, kültür ve sanat eserleri konusunda uzman, her yönden evrensel kuralları yakalamış biri olan Prof. Dr. İlhan Tekeli koordinasyonunda, 1992 yılı yarışma birincisi müellif mimar grubuyla çalıştıklarını söyledi.

 

"Ne Piriştina'ya ne Kocaoğlu’na yakıştırılabilir"

Kültürpark’taki ağaçların kesileceği iddialarını yanıtlayan Kocaoğlu, "Kültürpark'ta ağaç kesilecek, azaltılacak demek başka kime yakışır onu bilmiyorum da ne Ahmet Piriştina'ya ne de Aziz Kocaoğlu'na yakıştırılabilir! Projede hiçbir ağaç kesilmiyor. Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi ile proje yapılıyor. Haritacıların, projeyi mevcut Kültürpark haritasına oturtması sırasında bir kayma olmuş. Sanki beton zeminler ağaçların üzerine geliyormuş gibi gözükmüş. Gerçekte böyle bir durum yok. Hiçbir ağaç kesilmeyecek. Zaten holler yıkılıyor. Hollerin olduğu alanda ağaç mı var? Bu alanın yarısına kültür ve sergi merkezi yapılıyor. Atlas Pavyonu yıkılacak. Piriştina ve bizim dönemimizde bazı yıkımları gerçekleştirmiştik" dedi.

 

Yeni kültür merkezine "İsmet İnönü" adı

Her sene restore edilmesine rağmen çok eski ve yıpranmış olan İsmet İnönü Kültür Merkezi'nin düzelmediğini, bu binayı yıkacaklarını belirten Başkan Kocaoğlu, İsmet İnönü adını yeni yapacakları kültür ve sergi merkezinde yaşatacaklarını söyledi. Fuar hollerini ve Celal Atik Spor Salonu’nu yıkacaklarını, ağaç olmayan alana bugünkü hollerin yarısı büyüklüğünde yeni sergi ve kültür merkezini yapacaklarını belirten Kocaoğlu, "İzmir Enternasyonal Fuarı'nın düzenleneceği bir merkeze ihtiyaç var. Bu kente gelen insanlara tiyatro, gösteri yapılacak bir merkeze ihtiyaç var. Hollerin yerine yapılacak sergi ve kültür merkezinde 2 bin 150 kişilik salon yapıyoruz. İstenirse ikiye bölünebilecek. Geniş sahnesinde tiyatro, kültürel, sanatsal etkinlikler yapılacak" dedi.

 

"İEF'yi uzun süre Kültürpark'ta yapacağız"

Kültüpark'ın hem bir kültür parkı olduğunu hem de İzmir Enternasyonal Fuarı ile özdeşleştiğini anımsatan Kocaoğlu, " İEF'yi uzunca bir süre daha Kültürpark'ta yapacağız. Burada kültür ve sergi işlerini sürdürebilmek, İEF'yi de düzenlemek için böyle bir mekânı yapmak zorundayız. Celal Atik Spor Salonu'nu yıkacağız ama yenisi yapılacak. İzmir Sanat, İZFAŞ yönetim binası, Açık Hava Tiyatrosu, eski Pakistan Pavyonu kalacak. Göl Gazinosu küçültülecek, ilk yıllardaki durumuna getirilecek. Ada Gazinosu'nun bulunduğu alan baştan aşağı restore edilecek. Lunapark işlev değiştirecek. İzmir Büyükşehir Belediye şirketi Grand Plaza, kafeteryalar işletecek. Kültürpark ayağa kalkacak" dedi.

 

Zeminde doğal malzeme kullanılacak

Kültürpark'ta yolların daraltılacağını ve azaltılacağını, yeşil alanın artırılacağını açıklayan Kocaoğlu, zeminin kilit parke, beton asfalt olmayacağını, doğal malzeme kullanacağını söyledi. Projeye, "Tepe yapılıyor" itirazı olduğuna dikkat çeken Kocaoğlu, "Yüksek tepe yapmıyoruz, geçiş için mimarlar tarafından öngörülmüş. Projenin web sayfasında neler yapıldığı gün gün kamuoyuna gösterilecek. Parkı işletmek için de hazırlık yapıyoruz. Kuracağımız Kültürpark Danışma Kurulu, burada yapılacak etkinliklere izin verecek. Konunun uzmanı kişilerden oluşacak" dedi.

 

"Hatamız varsa telafi ederiz"

Kültürpark projesiyle ilgili açıklama yapan meslek odalarına daha önce görüşlerini sorduklarını söyleyen Başkan Kocaoğlu, "Arkadaşlara sorduk, görüş aldık. Değerlendirilebilenleri değerlendireceğiz. Gerçekten atlanmış bir konu varsa, hatamız varsa memnuniyetle ondan döner, telafi ederiz” diye konuştu. Projede yoğunluğu artırmadıklarını belirten Kocaoğlu, "Yapılacak İsmet İnönü Sergi ve Kültür Merkezi'nin çatısının çim yapılması öngörüldü. Bir arkadaşımız, 'Yeşil alanlara bakamayan, binanın çatısındaki çime nasıl bakacak?' yorumu yapmış. 12 yılda İzmir'deki yeşil alan 2,5 mislinden fazla arttı. Kendisi herhalde yaptığımız yeşil alanları göremedi, ya da gözünden kaçtı. Buna neden karşı çıkılır algılayabilmiş değilim" dedi.

 

Kuruluş felsefesindeki amaca oturtmaya çalışıyoruz”

Fuar hollerinin yerine yapılacak kültür ve sergi merkezinin kongre merkezi olarak da kullanılacak olmasına yanıt veren Kocaoğlu, "Ahmed Adnan Saygun Kültür Merkezi'nde de kongre yapılabilir. İsmet İnönü'de de yapılabilir. Her salonda toplantı gerçekleşebilir. Karşıyaka'da yapılacak opera binasında da çeşitli sanat etkinlikleri düzenlenecek. Fuar İzmir'de de kongre yapılabilir. Diş hekimleri burada sadece 5 bin kişilik kongre yaptı. Hol içinde çadırdan mekanlar oluşturduk. Buna neden karşı çıkılıyor? İmar hakkı aşılmıyor. Tam tersine, 1936'dan bugüne çeşitli eklemelerle belli özellikleri yitirilmiş Kültürpark'ı kuruluş felsefesindeki amaca oturtmaya çalışıyoruz. Kültürpark'ta kültür olmasın mı? Peki, olmasın! İEF'yi çadır kurar yaparız. O da mümkün! Buradaki amaç ne?" dedi. Kocaoğlu, görevini kimseyi kırmadan, hep pozitif bakarak, hep birlikte karar vererek yapmak istediğini söyledi.