85. İEF’de yıldızlar geçidi

İzmir Enternasyonal Fuarı, 26 Ağustos- 4 Eylül 2016 tarihlerinde 18 ülkeden kültür sanat rüzgârı estirecek. Della Miles’dan Circus Workshop’a, Ajda Pekkan’dan Sertap Erener’e, “Sinema Burada” Festivali’nden rengarenk sokak gösterilerine dek onlarca etkinlikte 600’e yakın sanatçı, İzmir Fuarı’nda olacak.


İzmir Enternasyonal Fuarı’nda bu yıl görsel niteliği yüksek ve geniş kitlelere yönelik onlarca etkinlik düzenliyor. Mogambo Caz Günleri dışındaki tüm kültür - sanat etkinlikleri ücretsiz… Fuar Çim Konserleri’nde Ajda Pekkan, Sertap Erener, Kibariye, Murat Boz, Murat Dalkılıç, Hayko Cepkin, Duman, Athena, Edip Akbayram ve Fettah Can ziyaretçilerle buluşacak. Mogambo Caz Geceleri'ne; Melis&Cenk Sökmen, Ayşe Gencer&İmer Demirer, Della Miles, Julia Erikssen, Doron Raphelli, Neşet Ruacan Quartet&Sibel Köse, Müge Zeren &Hot Chocolate Cuba, Şenay Lambaoğlu ve Yavuz Akyazı Project katılacak. 85. İEF boyunca ziyaretçiler gezici kuklalar ve jonglör gösterilerinden sirk atölyesi ve denge şovuna kadar renkli sokak gösterilerini izleyecek. Sergiler, tiyatrolar, atölye çalışmaları, “Sinema Burada” Festivali, çocuk tiyatroları ve film gösterimleri büyük ilgi çekecek. Açık Hava Tiyatrosu’nda her gece farklı bir müzikal ve sahne şovu, İsmet İnönü’de ise tiyatro oyunları sahnelenecek.

 

Engelli çocuklar unutulmadı
 

Çocuklar hem tiyatrolarda hem de İzelman Çocuk Köyü’ndeki oyunlar, aktiviteler ve eğitim istasyonlarında keyifli zaman geçirecek. İzelman Çocuk Köyü’nde engelliler merkezi ile ortak düzenlenen kaynaştırmalı eğitim programı, engelsiz bir fuar yaşatacak. Uzun Havuz çevresindeki Sanat Sokağı’nda, ücretsiz atölye çalışmaları yapılacak. Yurt dışından gelen Circus Workshop ile sirk gösterilerinin püf noktaları hakkında uygulamalı eğitimler verilecek.

 

Sanat atölyeleri ve sergiler
 

Uzun Havuz etrafındaki Sanat Sokağı’nda 26 Ağustos - 4 Eylül 2016’da ücretsiz atölyeler düzenlenecek. Circus Workshop etkinliği ile sirk gösterilerinin püf noktaları hakkında uygulamalı eğitimler verilecek. Grafiti, okul öncesi eğitim, ahşap oyuncak boyama, takı tasarımı ve fotoğraf atölyeleri 18.00 - 22.00 arasında ziyarete açık olacak. Sanat Sokağı’nda Hasbro - Nerf Oyun etkinliği gerçekleştirilirken Pınar Resim Atölyesi’nde profesyoneller çocuklara eğitim verecek. Aynı zamanda Ege Üniversitesi farklı malzemeler kullanarak yeni formlar oluşturma eğitimleri düzenleyecek. Bornova Belediyesi ise; deri, doğal kök boyama, heykel, çay, ekşi maya ekmek, suşi, aroma terapi, modern kaligrafi, çiçekler ile broş saç aksesuarı, yemek, teknoloji ve inovasyon atölyeleri gerçekleştirecek.

Sanat Günleri kapsamında 3 sergi var. St. Petersburg Sanat Günleri Karma Sergisi, Resim Heykel Müzesi Galerisi’nde Uluslararası Sanat Günleri’nin konuğu olacak. Güney Afrika Fahri Başkonsolosu Tamer Taşkın ve Botswana Fahri Başkonsolosu Işıl Taşkın Kumcu’nun katkılarıyla Afrika Heykelleri Sergisi, 26 - 30 Ağustos’ta 4 No’lu Hol’de gezilebilecek. Yönetmen ve senarist Ümit Ünal’ın, desenlerden oluşan “Mahlûkat Bahçesi” sergisi ise fuar süresince İzmir Sanat’ta ziyaret edilebilecek.

 

Sinema Burada” Festivali 16 Yaşında
 

16. Sinema Burada Festivali, zengin içeriği ile İzmir Sanat’ta 31 Ağustos - 4 Eylül’de sinemaseverlerle buluşacak. Festivalin açılışı 31 Ağustos 2016 Çarşamba 19.30’da İzmir Sanat’ta. Bu yılki onur konukları Türk sinemasının usta oyuncuları Ahmet Mekin ve Serap Aksoy olacak. Sinema Burada Festivali kapsamında “Genç Oyuncu Onur Ödülleri” de Nazan Kesal ve Onur Saylak’a takdim edilecek.

Hezarfen Film Galeri iş birliğiyle “Bir Yaratıcı Yapım Atölyesi ve Pitching Platformu” da bu yıl ilk kez 4 Eylül’de düzenlenecek. Kısa film gösterimleri, sinema söyleşileri ve workshoplar İzmir Sanat’ta sinemaseverlerle ücretsiz buluşacak. Sinema Burada Festivali’nde 12 film gösterimi, 1 atölye çalışması, 1 workshop, Hezarfen Kısa Film Seçkisi ve pitching platformu gerçekleştirilecek. Girişler için ücretsiz davetiyeler her gösterimden bir gün önce İzmir Sanat gişesinden temin edilebilecek.

 

Sihir de var
 

10 yılı aşkın süredir Türkiye’de ve yurt dışında sihir şovlarını sürdüren, Las Vegas’tan Sydney’e birçok ülke dolaşan gösteri Merlin Ödüllü sihirbaz Kubilay QB Tunçer, 85. Fuar’ı unutulmaz kılacak. 29 - 30 Ağustos’ta İzmir Sanat’ta gerçekleşecek sihir şovu, 20.00’de başlayacak.

 

İEF’de çocuklara özel
 

Pınar sponsorluğunda yarışma ve skeçlerin de yer alacağı “Oyun Treni” çocuk tiyatrosu, 27 - 28 Ağustos 19.30’da İzmir Sanat’a izlenebilecek. Fuar süresince çocuklar Kültürpark’ta 18.00 - 21.30 arasında pek çok sokak etkinliğiyle karşılaşacak. Gezici kuklalar, uzun bacaklı çalgıcılar, özel kostümlü şovmen ve dansçılar, jonglörler, jimnastik ve akrobasi gösterileri gibi renkli gösteriler olacak. Geçtiğimiz yıl çocukların hayran kaldığı dev dinazorlar bu yıl da geliyor. Hollandalı uluslararası sokak grubu Close Act de yine birbirinden ilginç gösterileriyle fuar sokaklarında yer alacak. Close Act – Globe gösterisinde 40 metrelik dev küre üzerinde gerçekleştirilecek ışık oyunları, renkli kostümler ve dumanlar gökyüzünde süzülecek. Pınar Süt Resim Atölyesi, Hasbro Nerf Atölyesi, okul öncesi eğitim atölyesi ve ahşap oyuncak boyama etkinlikleri de çocuklar için eğlenceli aktivite noktaları arasında yer alacak.