İzmir Enternasyonel Fuarı 85. kez dünyaya kapılarını açtı

İzmir Enternasyonel Fuarı 85. kez dünyaya kapılarını  “Gelecek İzmir”de sloganıyla açtı.  42 ülkeyi “inovasyon” temasıyla İzmir’de buluşturan fuarın açılışında konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, demokrasi vurgusu yaptı. İzmir Fuarı’nın Mustafa Kemal Atatürk’le başlayan aydınlanma devriminin en önemli adımlarından birisi, Cumhuriyet ile özdeşleşmiş bir İzmir klasiği olduğuna dikkat çeken Başkan Kocaoğlu, “İzmir; varlarıyla, duruşuyla, konumuyla, halkının yaşantı biçimi ve Türkiye’nin demokrasi tarihi içindeki liderliğiyle çok özel bir kenttir. İzmir, demokrasiye olan inancını hiçbir zaman yitirmeyecektir. Bizim için demokrasi; insanların onuru, huzuru ve mutluluğunun en büyük teminatıdır” dedi. 

“İnovasyon” temasıyla 26 Ağustos – 4 Eylül 2016 tarihleri arasında düzenlenen 85. İzmir Enternasyonal Fuarı (İEF), Kültürpark Lozan Kapısı’nda düzenlenen açılış töreni ve konuşmalarla başladı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun ev sahipliğinde gerçekleşen törene T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, T.C. Ekonomi Bakan Yardımcısı Fatih Metin, İzmir Valisi Erol Ayyıldız, CHP Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke, Malezya Dış Ticaret Geliştirme Kurulu (Matrade) Ceo’su Dato Dzulkifli Mahmud, Malezya Büyükelçisi H.E. Abd Razak Bin Abdul Wahab,  meslek odaları temsilcileri, çok sayıda milletvekili, belediye başkanı, üst düzey bürokrat ve iş dünyası temsilcileri katıldı. Saygı duruşu, İstiklal Marşı ve partner ülke Malezya’nın Milli Marşı’nın okunmasının ardından, açılışta 85. İEF’nin geçmişten geleceğe tanıtım filmi gösterildi. Manisa Büyükşehir Konservatuarı Dans Topluluğu’nun gösterisi de büyük ilgi gördü.  

85 yıldır dimdik ayakta
İzmir Enternasyonal Fuarı'nın dünya ile entegre çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk temeli olduğunu söyleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “Bu sıradan bir kurdela kesme töreni, açılış değildir. 85 yıl önce bu fuar açılırken; insanlık tarihinin en kanlı çarpışması olan 2. Dünya Savaşı henüz başlamamış, Churchill İngiltere Başbakanlığı’na seçilmemiş, Hitler henüz Şansölye olmamıştı. Bugün parmakla gösterilen pek çok ülke, o yılların haritasında yoktu. Fotokopi makinesi henüz icat edilmemiş, Türkiye olimpiyatlarda henüz hiç madalya kazanamamıştı. Hatta uzaya çıkan ilk insan henüz doğmamıştı bile.. En popüler, en güçlü şirketlerin bile ortalama 45 yıl ayakta kalabildiği, ortalama insan ömrünün iyimser bir rakamla 75’i aşamadığı bir dünyada, İzmir’de atılan bu temel 85 yıldır dimdik ayakta duruyor” diye konuştu. 


85. İEF’den notlar…
85. İzmir Enternasyonal Fuarı, Folkart’ın ana sponsorluğunda ve Vestel’in inovasyon ana sponsorluğunda ziyaretçilerine inanılmaz bir 10 gün yaşatacak. Her yıl farklı bir tema çerçevesinde düzenlenen İEF’in bu yılki teması inovasyon, partner ülkesi Malezya ve onur konuğu ili Manisa. 2 No’lu Hol İnovasyon’a ayrılırken, Malezya 26 – 31 Ağustos 2016 tarihleri arasında 4 No’lu holde, Manisa ise fuar boyunca 1 No’lu Hol’de yer alacak.

42 ülke fuarda buluştu
85. İzmir Enternasyonel Fuarı’nın resmi açılış törenine Bangladeş Irak Kosova, KKTC,  Libya,  Nijer, Rusya,  Sudan,  Afganistan, Angola, Çad, Ekvator Ginesi, Fildişi Sahilleri, Hindistan, İsrail, Özbekistan, Peru, Suudi Arabistan, Sri Lanka, Tacikistan, Tunus ve Vietnam’dan üst düzey yetkilileri katıldı. Etkinlikler ve delegasyon kapsamında ABD, Afganistan, Almanya, Angola, Arjantin, Avusturalya, Bangladeş, Belçika, Çad, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Ekvator Ginesi, Estonya, Fildişi Sahilleri, Fransa, Gine, Hindistan, Hollanda, Irak, İngiltere, İsrail, İsveç, İtalya, Kamerun, Katar, Kosova, KKTC, Küba, Libya, Malezya, Nijer, Özbekistan, Peru, Rusya, Suudi Arabistan, Sri Lanka, Sudan, Tacikistan, Tunus, Ukrayna, Vietnam, Yeni Zelanda olmak üzere 42 ülke fuarda buluştu. 

“İnovasyon” temasıyla açıldı
Tasarım ve inovasyon kenti olma hedefiyle hareket eden İzmir’de, bu hedef doğrultusunda Türkiye’nin fuarcılık çınarı; İzmir Enternasyonal Fuarı’nın ana teması "inovasyon" olarak belirlendi. İnovasyon temalı fuarın logo çalışması ise sonsuzluk simgesinin seksen beş rakamıyla birleştirilmesiyle oluşturuldu. Tema kapsamında teknoparklardan maker hareketine; dünyaca ünlü markalardan yazılım teknolojilerine kadar ana tema ile ilgili önemli isimler 2 No’lu Hol’de buluştu. Fuar’a; İzmir Ekonomi Üniversitesi Teknopark, Dokuz Eylül Üniversitesi Teknopark, Hacettepe Üniversitesi Teknopark, Yaşar Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi, ODTÜ Teknokent, Zafer Teknokent, Fırat Teknoloji Transfer Ofisi ve Marmara Teknokent katılıyor. Öte yandan dünyada hızla yayılan ve her geçen gün daha çok insanın dahil olduğu yeni akım Maker Hareketi’de 10 gün boyunca fuar ziyaretçilerine yaratıcı fikirlerini gerçekleştirme konusunda rehber olacak. 

Heyecan Dorukta
Ana Sponsor Folkart’ın İzmir’e getirdiği dünyaca ünlü serbest stil motokros gösteri ekibi FMX Blackliner; fuar süresince Lozan Kapısı girişi, Pakistan Pavyonu önüne kurulacak olan parkurda nefes kesen gösterileriyle izleyenleri büyüleyecek. Açılış töreni ardından ilk şovunu gerçekleştiren ekip, görkemli şovlarını Fuar sokaklarına taşıdı.

Konserler Murat Boz ile başladı
Ticaret, eğlence, kültür, sanat ve inovasyonun buluştuğu 85. İzmir Enternasyonal Fuarı, Murat Boz’un Migros sponsorluğunda gerçekleştireceği konserle başladı. 7’den 77’ye her yaşa hitap eden etkinlikleriyle İEF, bu yıl sinema gösterimleri, söyleşiler, sergiler, tiyatro oyunları, dans gösterileri, sokak etkinlikleri gibi birçok özel etkinlik düzenleniyor. Cazdan popa, rock müzikten arabeske birbirinden keyifli konserlerle ziyaretçiler müziğe doyacak. 
T.C. Ekonomi Bakanlığı himayesinde düzenlenen 85. İzmir Enternasyonal Fuarı’nda hol ziyaret saatleri 16.00 – 23.00, Fuar Çarşısı için ise 12.00 – 00.00 olarak belirlendi.Fuara giriş ücretleri İzmirim Kart için tam 3 TL., öğrenci 2 TL. iken jetonla giriş 3 TL. Ayrıca engelli ve refakatçi, gazi ve gazi yakını, şehit ailesi, elektronik kart sahipleri ücretsiz olarak fuara girebilecek.

26 Ağustos 2016