Dünden geleceğe Kültürpark, Pakistan Pavyonu’nda

İzmir’in 80 yıllık hazinesi Kültürpark’ın, kuruluşundan bugününe ve geleceğine dek tüm hikâyesi, 85. İzmir Enternasyonal Fuarı’nda anlatılıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi, Kültürpark’ın anılarına ve tüm değerlerine sahip çıkarak hazırladığı düzenleme projesini, Pakistan Pavyonu’nda kamuoyuna sunuyor. Hologramlı anlatım, maket üstünde özel ışık gösterileri ve diğer görsel elemanlar ile yapılacak tanıtım, İzmirlilerin görüşlerine sunuluyor.


 

Kültürpark’ın 1936 yılında kuruluşundan bugününe ve geleceğine uzanan hikayesi, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından Pakistan Pavyonu’ndaki sergide anlatılıyor. 1991 yılındaki Kültürpark Proje Yarışması’nı kazanan projeyi katılımcılık anlayışıyla revize eden Büyükşehir Belediyesi, çalışmalarını kamuoyuna sunuyor.

Kültürpark Pakistan Pavyonu’nda teknolojik donanımlar ile hazırlanan proje tanıtımı, görsel bir şov niteliğinde oluşturuldu. Pavyona girişte sağda ziyaretçileri, Kültürprak’ın kuruluşundan bugüne kadarki gelişimini içeren 3 boyutlu kronoloji duvarı karşılıyor. Sol kısımdaki 3 büyük ekranda dijital sunum yapılıyor. Dokunmatik ekranda Kültürpark Revizyon Projesi gösterilecek. Diğer ekranda İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan www.kulturparkizmir.org adresli Kültürpark resmi web sitesi katılımcılara sunulacak. Üçüncü ekranda İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi arasında yapılan protokolle hazırlanan Kültürpark Ağaç envanteri ve ağaç haritası katılımcılarla buluşturulacak.

İç kısımda ise ziyaretçileri sanal hostes (hologram) karşılayacak, kısa bir tanıtım yapacak. Kültürpark Revizyon Projesi’nin maketi de özel ışık gösterisi (ışıklı mapping) ile tanıtım pavyonuna ayrı bir renk katacak. Duvarları süsleyen canlandırmalar da geleceğin Kültürpark’ını hayal etme imkanı tanıyacak. Koleksiyonerlerin İzmirliler ile fuar süresince paylaşacağı Kültürpark objeleri de anı dolabı bölümünde nostalji yaşatacak.