Başkan Kocaoğlu, tartışmalara son noktayı koydu

Kültürpark İzmirlilerindir”

 

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin hayata geçirmeyi planladığı Kültürpark Projesi ile 1990'larda yüzde 26 olan yeşil alan miktarını, yüzde 56 ile tarihinin en yüksek seviyesine ulaştıracaklarını söyleyen Başkan Aziz Kocaoğlu, bina yoğunluğunu ise yarı yarıya azaltacaklarını belirtti. Başkan Kocaoğlu, “Kültürpark, belediyenin değil, İzmirli’nindir. Herhangi bir tarihte, herhangi biri Kültürpark üzerinde rant hesabı yaparsa İzmirli ona gereken cevabı verir” diye konuştu.


İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, 85. İzmir Enternasyonal Fuarı'nın son gününde Ege TV'den canlı yayınlanan "Fuar'dan Yüz Yüze" programında gazeteci Mehmet Karabel'in sorularını yanıtladı. Fuarın geçtiğimiz yıllara oranla çok daha renkli ve coşkulu geçtiği yönündeki yorumları değerlendiren Başkan Kocaoğlu, "85 yıllık bir çınarın inişleri çıkışları olması doğal. Uzun süredir fuarımızda zayıflama olduğunun bilincindeydik. Ama neler yapmamız gerektiği konusunda tereddütlerimiz vardı. Aklı ve bilimi kullanarak arama konferanslarıyla 'İEF'yi eski günlerindeki coşkuya, ilk ürünlerin sergilendiği inovasyon noktasına nasıl çekeriz' diye kafa yorduk ve başardık. Bu ilk filiz. Her yaştan İzmirliler fuara büyük ilgi gösterdi. İzmir Enternasyonal Fuarı bu konsept üzerinde büyüyerek eski şaşaalı günlerini iki üç yıl içinde yakalayacaktır" diye konuştu.

 

Kültürpark'ta ağaç kesilmeyecek

Başkan Kocaoğlu programda, daha yeşil bir Kültürpark yaratmak için hazırladıkları "Kültürpark İzmir" projesine ilişkin kamuoyuna yansıyan yorumları da değerlendirdi. Bazı kesimlerin iddialarının aksine, Kültürpark'ta ağaç kesilmeyeceğinin altını çizen Başkan Kocaoğlu, "Birine ağacı, yeşili katledeceğini söylerken, önce o adamın kişiliğine bakmak gerekiyor. Herkes eğri oturup doğru konuşacak. 12 yıllık belediye başkanı olarak söz veriyorum; ağaç kesilmeyecek. Sadece Ege Üniversitesi’ndeki hocaların tespit ettiği hastalıklı ağaç sökülecek. Mevcut ağaç sayısı ise 640-650 civarında artacak" dedi. Başkan Aziz Kocaoğlu, Büyükşehir Belediyesi'nin son 12 yılda kentteki yeşil alan miktarını iki mislinden fazla artırdığını; İnciraltı, Sasalı ve Kadifekale'de yeni kent ormanları kurduğunu da hatırlattı.

 

Yeşil alan yüzde 56, bina yoğunluğu yüzde 7

Kültürpark'ta 1990’larda yüzde 26 olan yeşil alan miktarının, Ahmet Piriştina’nın da görev yaptığı 2000’li yıllarda yüzde 43'e çıktığını, hayata geçirmek istedikleri projeyle bu oranın yüzde 56'yla tarihinin en yüksek seviyesine ulaşacağını söyledi. 1990'larda yüzde 26 olan bina yoğunluğunun ise Piriştina döneminde yüzde 14'e düştüğünü belirten Başkan Kocaoğlu, proje ile bu oranı yüzde 7'ye çekeceklerini söyledi. Rakamların ortada olduğunu ifade eden Başkan Kocaoğlu, Kültürpark'ın duvarlarının yıkılması taleplerini ise şöyle yanıtladı:

"Duvarlar yıkılmayacak. Başka ülkelerin parklarına özenerek ‘Duvar yıkalım’ demekle olmaz. Yayaların geçebileceği iki yeni kapı açılacak. Buralardan araç girmeyecek. İsmet İnönü Sanat Merkezi'ni, Atlas Pavyonu, Fuar Hollerini ve Celal Atik Spor Salonu'nu yıkıyoruz. Celal Atik ve hollerin kapladığı 35 bin metrekare alan yerine 16 bin metrekarede gösteri, tiyatro, kültür merkezi olacak bir alan yaratıyoruz. İEF'nin yapılabilmesi için sergi alanları yaratıyoruz. Celal Atik'in olduğu yere yine spor işlevini yürütebilecek bir alan yapıyoruz. Su yüzeyini ise yüzde 2'den yüzde 3'e çıkarıyoruz. Havuz metrekaresini yüzde 50 büyütüyoruz. Kültürpark'ta asfalt zemin olmaz, kilit parke olmaz. Sadece itfaiye ve ambulanslar için servis yolu yapılacak. Geri kalan yollar bisiklet ve yürüyüş yolları şeklinde düzenlenecek. Aziz Kocaoğlu sözü: Kültürpark'ta ağaç kesilmeyecek. Bunu niye söylerler? Bir ara 'Yetmez ama evet’çiler vardı. Şimdi 'Yeter ama hayır’cılar var İzmir'de."