Bu sokakta şenlik var, hayat var!

İzmir Enternasyonal Fuarı’nda kurulan “Belediye Sokağı”nda ziyaretçilerine her yıl sürpriz teknolojik deneyimler yaşatan İzmir Büyükşehir Belediyesi, 85. İEF için hazırladığı kültür-sanat etkinlikleri ile festival havası da estirecek.


İzmir Enternasyonal Fuarı’nın (İEF) en çok ilgi çeken noktalarından olan, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kurduğu “Belediye Sokağı”, ziyaretçilerine hem teknolojik deneyimler yaşatacak hem de kültür - sanat etkinlikleriyle ilgi odağı olacak.

İlk etkinliği, fuarın açıldığı 26 Ağustos 2016’da 20.00’de, İzmir Büyükşehir Belediyesi Bando Konseri gerçekleştirecek. 27 Ağustos 20.00’de “Çuvaldız Müzik Dinletisi”, 28 Ağustos 18.00 ve 20.00’de Tiyatro Terminal’in “Hayal Kitabı” çocuk oyunu, 29 Ağustos 18.00 ve 20.00’de Tarla Faresi Tiyatrosu’nun “Dünyanın En Güzel Ekmeği” oyunu, 30 Ağustos 18.00 ve 21.00’de Limonata Grubu’ndan “Çocuk Şarkıları”, 19.00’da İzmir Büyükşehir Bandosu Konseri, 31 Ağustos 20.00’de “Eklem Kireçlenmeleri” başlıklı söyleşi, 1 Eylül 18.00 ve 20.00’de Şubadap’tan “Çocuk Şarkıları”, 2 Eylül 16.00 ve 19.00’da Tiyatro Viya Çamurdan Heykeller Etkinliği, 20.00’de “Çocuk Sağlığı” söyleşisi, 3 Eylül 20.00’de Gençlik Merkezi halk oyunları gösterisi, 4 Eylül 18.00 ve 20.00’de ise Yeni Kapı Tiyatrosu’nun “Arıcığın Macerası” çocuk oyunu İzmirliler ile buluşacak.

 

İzmirlilerin sokağı
 

Büyükşehir Belediyesi’nin, büyük yatırım ve projelerini ziyaretçilerine, son teknoloji ürünleri ve eğlenceli araçlar ile tanıttığı “Belediye Sokağı” bu yıl da İzmirlilerin buluşma noktası olacak. Sokakta interaktif uygulamalar da bulunacak.


Fuarda Asansör keyfi

 

Geçen yıl İEF için özel olarak tasarlanan Tarihi Asansör’ün dijital maketi bu yıl da Belediye Sokağı’nda ziyaretçiler ile buluşacak. Büyükşehir projeleri hakkında bilgi alan ziyaretçiler, Asansör’de soluklanarak İzmir manzarasının tadını çıkarabilecek.

 

Atam yanımda”
 

Yıllardır yoğun ilgi gören “Atam Yanımda” uygulaması, bu yıl da en çok ziyaret edilen alanlardan biri olacak. Ziyaretçiler üç boyutlu canlandırmalarla oluşturulan Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk fotoğraflarının içinde poz verebilecek. Karta basılan ve Ata’yla yan yana çekilmiş gibi çıkan baskılar stanttan alınabilecek.

 

Fuarda “doğal yaşam”
 

Doğal Yaşam Parkı’nı bu yıl da fuara taşıyan İzmir Büyükşehir Belediyesi, özellikle minik misafirlerine hayvanlarla yakın temas kurma heyecanı yaşatacak. Hologram görüntülere dokunarak ekranda yer alan hayvanları hareket ettiren minikler, doğal yaşamın tam ortasındaymış hissi yaşayacak.

 

Metro simülasyonu
 

Belediye Sokağı’nın yoğun ilgi gören bölümlerinden biri de İzmir Metro A.Ş.’nin araç kabinlerinin bire bir örneği olan Metro simülasyonu. Bir tünel içine konumlanan oyunda ziyaretçiler, tünelde metro sürüyor hissi yaşayacak. Ziyaretçiler, kendilerini gerçekten metro kullanıyormuş gibi hissedecek.

 

Bu sokak başka sokak
 

Büyükşehir Belediyesi’nin İzmirli çocukların evlerine dağıttığı taze ve sağlıklı sütler de Süt Kuzusu standında olacak. Eşrefpaşa Hastanesi, Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzesi (APİKAM), Kent Konseyi, İnovasyon Şube Müdürlüğü, kentsel dönüşüm projeleri, İZSU Scada su dağıtım sistemi, uygulamasına başlanan “Akıllı Trafik Sistemi”, Kırmızı Bayrak katılım broşürü, ESHOT İzmirim Kart tanıtımları da sokaktaki stantlarda video gösterimi eşliğinde gerçekleştirilecek. Wi-fi alanında ücretsiz internet ağı hizmeti verilecek. Yeni nesil oyun parkı da Belediye Sokağı’nda yerini alacak. 

İzmir Bisikletimin Altında
 

Bisiklet severler için hazırlanan sanal tur, kentin tarihi ve turistik mekanlarını kısa sürede gezme imkanı sunuyor. 360° kamera yardımıyla yapılan çekimler ve özel montaj teknikleri ile hazırlanan bu stantta ziyaretçiler, sanal gerçeklik gözlükleri ve özel simulatif bisiklet yardımıyla; Bostanlı Sahili, Saat Kulesi, Konak İskelesi, Yeni Foça ve Eski Foça Sahili, Sığacık, Teos Antik Kenti ile İnciraltı Kent Ormanı yollarında bisikletle gezme hissini yaşıyor.

 

İzmir’e bir de buradan Bakın
 

Tüm İzmir’i bulutların arasından görmek isteyen ziyaretçiler için oluşturulan özel bölümde paraşüt simülasyonu hazırlandı. Özel bir vinç ve orijinal paraşüt harnesine bağlanarak gerçek bir paraşüt ile atlama deneyimi yaşatan bu simülasyonda, tüm İzmir’in bilgisayar ortamında gerçeğe uygun modellenmiş halini havadan izleyebiliyorsunuz. Bu özel simülasyon sayesinde, uçaktan paraşütle atlama ve denize inme hissi de yaşanıyor.

 

Karaburun’da Su Altı Keyfi
 

Denizi sevenler için su altı dalış keyfi de Belediye Sokağında. 360° kamera ve su altı scooterları yardımıyla yapılan çekimler ile hazırlanan simülasyon, sanal gerçeklik gözlükleri ile gerçek bir dalış deneyimi yaşatıyor. Ziyaretçiler bu simülasyon sayesinde Karaburun’da batırılan İzmir’in emektar 9 Eylül vapuru batığında su altı gezintisi yapabiliyor.

 

Efes’i bir Fuarda Gezin
 

İzmir Selçuk’ta bulunan dünyaca ünlü Efes Antik Kenti de sanal tur ile Fuarda. Sanal gerçeklik gözlükleri ve özel simülasyon yürüme bandı ile Efes’in gizemli kalıntıları arasında kısa bir gezinti yapılabiliyor. Kuruluşu Cilalı Taş Devri MÖ 6000 yıllarına dayanan Efes Antik Kenti, 2015'te “Dünya Mirası”olarak tescil edildi.