Kültürpark daha yeşil olacak

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İEF ve Kültürpark ile ilgili merak edilen sorulara Ben TV'nin Kültürpark'tan yaptığı yayında yanıt verdi. Gazeteci Erol Yaraş’ın sorularını yanıtlayan Başkan Kocaoğlu, 2004 yılında göreve geldiği ruh, inanç, heyecan kişilik ve yaşam biçimiyle çalışmaya devam ettiğini söyleyerek, “13 buçuk senedir özveriyle çalıştım. Önümüzde 1,5 sene daha var. Onu da İzmirli hemşehrilerimize yararlı olacağını düşündüğüm işler yaparak geçireceğim. İzmir'e yapılacak her türlü doğru işte varım. Ama yanlışta yokum” dedi. Başkan Aziz Kocaoğlu, İzmir Enternasyonal Fuarı’nın (İEF) gelecek yılki partner ülkesi için şimdiden çalışmalara başladıkları müjdesini verdi. 

İzmir olarak barışa katkı koyduk
86. İEF'nin partner ülkesi Rusya ile yapılan toplantılarda karşılıklı imzaların atıldığını ve birçok protokol imzalandığını hatırlatan Başkan Kocaoğlu, “Önemli olan, yapılan anlaşmaların karşılığını almak. Ben son derece başarılı olduğumuza inanıyorum. O da önümüzdeki süreçte kendini gösterecek. Rusya, Enternasyonal Fuar'ın çıtasını, fuarın en şaşalı dönemine yükseltti. Bize ve hükümete düşen görev, çıtayı yükseltmeye devam etmek" dedi. Bu yılki fuarın ziyaretçi açısından çok dezavantajlı bir sürece denk geldiğini de kaydeden Başkan Aziz Kocaoğlu, "Kurban Bayramı sonrasına bırakamadık, öncesine aldık. Bayram tatili uzadı ve yaz sezonu bitmedi. Bunların hepsi ziyaretçi açısından birer handikap ama iyi gidiyor. Fuar için herkes özveride bulundu. Hükümet ile birlikte Rusya gibi ekonomisi dev bir ülkeyi partner ülke yaptık. Ruslar 300 kişilik kalabalık bir heyetle geldiler ve önemli iş bağlantıları yapıldı. Aradaki sorunlar İzmir'de aşılmaya çalışıldı ve aşılıyor. İzmir, İEF sayesinde barışa katkı koydu. Umarım bölgemizde terör biter, ülkemize, bölgemize, dünyaya barış gelir” şeklinde konuştu.

Sadece deniz kum değil
Ruslar’dan beklentinin sadece turizm olmadığına dikkat çeken İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “Rusya Federasyonu'ndan yatırımcıların turizm konusunda da hizmet sektörü konusunda da yatırım istekleri olduğunu biliyoruz. Hatta arazi alımları vesaire olduğunu biliyoruz. Bunların gerçekleşmesi için hep beraber konuşuyoruz. İlçe belediyeleri ve Büyükşehir belediyesi olarak elimizden gelen desteği vermeye hazırız. Bizim şu anda 2 kür merkezi projemiz var. Bunları yaptığımızda turizm sezonunu 1 ay uzatabilirsek, işletmelerin geriye dönüşünü 4’te 1 değil, yüzde 50 artırmış olacağız. Zaten 3 ayda her şeyi yapıyor, bütün sabit gelirleri karşılıyorlar. Sezonun 1 ay uzaması demek, karlılığın ciddi anlamda artması demek. Biz bunu 12 aya da yayacağımıza inanıyoruz” dedi.

"Kurul'a, yeşili artırmak için başvuracağız"
Kültürpark'ın yeşilini artıracak ve bina yoğunluğunu azaltacak projelerinin, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından "koruma planı olmadığı" gerekçesiyle onaylanmaması konusunda da ilk kez konuşan Başkan Aziz Kocaoğlu şunları söyledi:
"Fuar holleri 23 bin 500 metrekare. Bu holler, bu plan varken burası aynı statüdeyken yapıldı. Mevcut plan esas alınarak yapıldı. Mevcut planın zaten bir koruma planı olduğuna dair kararlar var. Kimseyi suçlamıyorum, öyle bir hakkım yok ama kafamda soru işaretleri var. Holler varken istenmeyen belgeler şimdi neden isteniyor? Kültür Bakanlığı'na gittim. Bakan, Müsteşar, Müsteşar Yardımcısı'yla görüştüm ve bu sonuç geldi. Burada bir şey yok. Kültürpark'tan kurul kararı olamadan, üniversite raporu olmadan, Orman'ın raporu olmadan kim bir ağacı kesebilir? Mümkün değil. Peki biz ne yapacaktık? Holleri, Atlas Pavyonu'nu, Celal Atik'i, İsmet İnönü Kültür Merkezi'ni yıkacaktık. Sadece Celal Atik’in ve hollerin olduğu yerde, 35 bin metrekare binayı yıkıp 11 bin metrekare bina yapacaktık. Yani en az 20 dönüm yeşil alan artacaktı. Şimdi Kurul'a, ağaçların rehabilitasyonu, yeşilin artması, yolların doğal malzemelerden yapılması gibi, projenin inşai faaliyetleri dışındaki kısmını yapmak için müracaat edeceğiz. İzin çıkarsa bunları yapacağız. Çıkmazsa bekleyeceğiz. Kilit taşlar, otoparklar buraya yakışmıyor. Hepsiyle ilgili planımız var." 

"Büyük firmaları fuara sponsorluğa bekliyoruz"
İzmir Enternasyonal Fuarı'na sponsor olan firmalara teşekkür eden Büyükşehir Belediye Başkanı, "Sponsorluk, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin uyguladığı bir yöntem değil ama sponsor firmalar, bu fuarın gelişmesinde, sıçrama yapmasında katkıda bulundular. Önümüzdeki yıl ne kadar büyük firma varsa herkesi sponsorluk için bekliyoruz. THY Barcelona'ya sponsor oluyor da... 86 yıllık Cumhuriyet markası İEF'ye de olsunlar. Başka sponsorlar geldi de biz mi kabul etmedik? Etkinliğin muhasebesi çıkar, Büyükşehir Belediyesi'nin nasıl bir fedakarlık yaptığı ilan edilir. Biz İzmir için çalışıyoruz" dedi.

 
22 Ağustos 2017 Salı